Kryzys osobisty
Zaburzenia lękowe
Lęk jest jednym z najczęściej występujących objawów psychopatologicznych. Można go określić, jako nastrój, w którym dominuje odczucie silnego zagrożenia lub zatrważającej zmiany wywodzącej się z nieznanego, nierealnego źródła. Lęk jest odpowiedzią organizmu na irracjonalne zagrożenie. Zaburzenia lękowe to nie to samo, co strach.
Lęk to naturalny stan emocjonalny pojawiający się w życiu codziennym. Jest normalną reakcją na stresujące sytuacje takie jak przemówienie publiczne, ważny egzamin, czy zagrożenie ze strony agresywnego psa. Jednakże u niektórych osób stan niepokoju utrzymuje się dłużej i jest bardziej nasilony, nawet jeśli stresujący moment dawno minął. Przedłużający się niepokój i napięcie mogą stać się poważnym zaburzeniem uniemożliwiającym poradzenie sobie z codziennymi sprawami, a osoba doświadczająca go, nie jest w stanie nad nim zapanować. Lęk staje się zaburzeniem, kiedy zaczyna wywierać paraliżujący wpływ na życie danej osoby – kiedy znacząco obniża jakość życia i ogranicza funkcjonowanie (np. powodując unikanie kontaktów społecznych) i jest źródłem cierpienia psychicznego.
Zaburzenia nastroju
Zaburzenia związane z nastrojem są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych grup trudności psychicznych. Tylko w naszym kraju na depresję cierpi niemal tylu ludzi, ilu jest mieszkańców Warszawy – czyli blisko 2 miliony. Takie zaburzenia jak depresja, zaburzenie afektywne dwubiegunowe czy dystymia, sprawiają pacjentom realne cierpienie i prowadzą do spadku jakości ich życia osobistego, zawodowego czy społecznego. Prowadzą do zmian w zachowaniu, pogorszenia relacji z najbliższymi, problemów z wypełnianiem swoich obowiązków zawodowych albo szkolnych. Na szczęście zaburzenia nastroju można skutecznie leczyć.
Obawy przed wizytą u psychologa
Wizyta u psychologa jest źródłem wielu obaw, które są jak najbardziej normalne. Ludzie obawiają się oceny swojego zachowania, czy podejmowanych decyzji. Boją się, że będą zmuszeni do zastanowienia się nad sobą i słusznością aktualnego zachowania. W praktyce okazuje się, że rozmowa na prywatne, osobiste tematy z obcą osobą przychodzi nam łatwiej.
Ponadto wiele osób uważa, że szukanie pomocy u psychologa może zostać źle odebrane przez otoczenie. Choć świadomość społeczna dotycząca tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne, rośnie, wizyty u psychologa są często traktowane bardzo stereotypowo. Ludzie wstydzą się tej pomocy i obawiają się negatywnej reakcji otoczenia. Jednak jeżeli czujesz, że przestajesz sobie radzić ze swoimi kłopotami, a Twój stan zdrowia sukcesywnie się pogarsza, spróbuj zignorować powyższe obawy i umów się z psychologiem na wizytę konsultacyjną.